Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Amíg nem lesz béke és Brüsszel nem vonja vissza a szankciókat, az infláció sem szüntethető meg. Magyarország mérsékelni tudja az inflációt, a kormány szándéka, hogy év végére egyszámjegyű legyen az infláció – hangsúlyozta napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök. Elkezdődött a parlament tavaszi ülésszaka!
Mint arról a Mandiner is beszámolt, hétfőn elkezdődött a tavaszi ülésszak a parlamentben, melynek keretében a parlamenti frakciók és Orbán Viktor miniszterelnök is napirend előtti felszólalást tett az Országgyűlésben.
Az ülést Kövér László, az Országgyűlés elnöke nyitotta meg. Az ülés kezdetén a képviselők egyperces néma felállással emlékeztek meg a közelmúltban elhunyt Kordás Lászlóról, a DK országgyűlési képviselőjéről és további három egykori képviselőről: Mécs Imréről (SZDSZ, MSZP), Polyák Sándorról (SZDSZ) és Tamás Gáspár Miklósról (SZDSZ).
Az első napirend előtti felszólaló Kanász-Nagy Máté (LMP) volt. Akkumulátorgyárakat érintő felvetésére a kormány részéről Koncz Zsófia válaszolt. Tordai Bence (Párbeszéd) felszólalása elején hiányolta a miniszterelnököt, valamint az Orbán-kormány gazdaságot érintő teljesítményét kritizálta. A kormány részéről Dömötör Csaba sorolta fel az Orbán-kormány gazdasági eredményeit, többek között rámutatott: ha az ellenzéken múlna, nem lenne gáz Magyaroszágon. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára továbbá felvette:
vajon hány dollárba került a baloldal álláspontja a fegyverszállítások szorgalmazását illetően?
Dömötör Csaba szerint ugyanis, amíg a baloldal nem a magyarok érdekeit tartja szem előtt – vagyis nem változtat eddigi dollárközpontú álláspontján –, addig a választások eredménye ugyanaz marad, mint 2022 áprilisában volt.
Brenner Koloman (Jobbik-Konzervatívok) felszólalásában rámutatott: szerintük ők az európai értékekhez és a jog uralmához ragaszkodnak a kormánnyal ellentétben. A kormány részéről Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára ugyanakkor emlékeztetett: a Jobbik volt az a párt, amelyik korábban még EU-s zászlót égetett, nem pedig a kormány.
Dúró Dóra (Mi Hazánk Mozgalom) felszólalása következett. A képviselő többek között arról beszélt, hogy a családtámogatások reálértéke csökkent, így azt a Mi Hazánk szerint inflációkövetővé kellene tenni. A kormány részéről ismét Rétvári Bence válaszolt. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: ezermilliárd forinttal nőtt a családtámogatások össze a kormány családközpontú politikájának köszönhetően, valamint emlékeztetett arra is:
Hiller István (MSZP) napirend előtti felszólalása elején megállapította: ismét eljött a Vármegyék kora. A képviselő néhány latin nyelven elhangzott mondatot követően emlékeztetett arra is: a Magyar Királyság hivatalos nyelve a latin volt, valamint felszólalása végén kérte, hogy a kormány latinul válaszoljon. Utóbbi kérése kapcsán Kövér László emlékeztette, ilyen felhívásba nem torkollhat egy képviselő felszólalása.
A kormány részéről ismét Rétvári Bence válaszolt. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára elismerte Hiller István latintudását, ugyanakkor csalódását fejezte ki amiatt, hogy képviselőtársa „viccet csinált” belőle, „gúnyolódott” a történelmi hagyományon.
Mi büszkék vagyunk Szent Istvánra”, aki „magyar közigazgatást” épített, ezért álljuk ki az önök gúnyát – fogalmazott Rétvári Bence.
Hajnal Miklós (Momentum) elmondta, szerintük a kormány csak akkor szereti a nemzeti konzultációt, ha ő írhatja a kérdéseket. A kormány részéről Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára emlékeztette az ellenzéki politikust: a népszavazásra világos szabályok vonatkoznak.
Varjú László (DK) arról beszélt, szerintük azért kerül annyiba egy kiló kenyér, amennyibe, „mert Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt”. A kormány részéről Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára válaszolt. A képviselő emlékeztetett: a háborús infláció oka a háború (nem más – a szerk.).
Nacsa Lőrinc felszólalása elején humorosan megjegyezte, jót mosolygott azon, hogy az LMP-s képviselők laptopján Stop akkumulátorgyárak-felirat olvasható, miközben a képviselők laptopja is akkumulátorral működik. A képviselő felszólalásában az uniós szankciókat illette éles kritikával.
„Az LMBTQ-propaganda veszélyezteti a gyermekeket” – fogalmazott felszólalásában Selmeczi Gabriella. A Fidesz képviselője aláhúzta: az LMBTQ-propagandának nincs helye az óvodákban és iskolákban. A Fidesz-frakció egy emberként támogatja Orbán Viktort abban, hogy Magyarországon legyen a legszigorúbb a gyermekvédelmi törvény – tájékoztatott.
Az ukrán nemzetiségi szószóló felszólalásáról ide kattintva olvashat bővebben.
Világossá vált, hogy az energiaárak nem térnek vissza a háború előtti szintre. A brüsszeli szankciók és a magas energiaárak inflációt hoztak.
– húzta alá a kormányfő.
A 2022-es évben a költségvetési hiányt és az államadósságot is sikerült csökkenteni – tájékoztatott a miniszterelnök. Az idei évre vonatkozóan a korányfő többek között felidézte, hogy 15 százalékkal magasabb nyugdíjat kaphatnak az idősek, de azt is, hogy a 4 gyermekes édesanyáknak nem kell SZJA-t fizetnie.
A miniszterelnök rámutatott arra is: a magyar kormány aggodalommal figyeli, hogy Európa lépésről lépésre bevonódik a háborúba. A fegyverek és tankok után már vadászgépek, és
A 2022-es választáson a magyarok azonban leszögezték: ki akarnak maradni a háborúból, hazánk ezért sem küld fegyvereket Ukrajnába. A harcokat csak tűzszünettel és béketárgyalásokkal lehet megállítani. A világ nagyobbik része és Magyarország is a béke pártján áll. Nem szabad felülnünk semmilyen provokációnak – mutatott rá a miniszterelnök.
A brüsszeli szankciókról szólva a miniszterelnök elmondta: a szankciókkal Brüsszel az oroszokat célozta meg, de Európát találta el.
– tájékoztatott Orbán Viktor. A miniszterelnök felsorolta a kormány intézkedéseit, amelyeket ennek szolgálatába állított. Ezek között említette például
A családok védelmében tett intézkedések között pedig
is megemlítette a miniszterelnök.
A kormányfő ugyanakkor rámutatott: a szankciók miatt megnőtt energiaárakból azonban extra profitra tettek a multinacionális vállalatok. Ennek egy részét (agyis nem a korábbi, hanem az extraprofit egy részét) kell adó formájában kifizetnie az érintett vállalkozásoknak, amellyel a kormány a rezsialapra fordít át – húzta alá.
Az Északi Áramlat felrobbantása egy szimpla terrorakció volt, akárki is hajtotta végre – húzta alá a miniszterelnök. Amennyiben ez a déli vezetékkel is megtörténne, Horvátország és Magyarország világossá tette: azt nem lehet elmismásolni, mint az Északi Áramlat esetében.
húzta alá a miniszterelnök. Rámutatott, hogy a gyalázatos eset rávilágít: a genderpropagandát nem szabad félvárról venni. A miniszterelnök arra kérte a képviselőket, hogy pártállástól függetlenül legyenek együttműködőek a gyermekek védelmében.
Törökország a barátunk, sőt szövetségesünk – fogalmazott a törökországi földrengésről szólva Orbán Viktor, és köszönetet mondott a magyar mentőcsapatoknak, akik az elsők között utaztak ki túlélőket menteni.
Gyászolja a háború frontvonalában elhunyt magyarokat, valamint leszögezte: hazánknak azt az álláspontot kell képviselnie, hogy a kárpátaljai magyarok ennél több tiszteletet érdemelnek.
„2023-ban tehát egyszerre kell megküzdenünk a háború veszélyeivel, a szankciós inflációval, a déli határainkat fenyegető migrációval és közben ki kell állnunk határon túli honfitársainkért” – összegzett a miniszterelnök. „Láthatják, hogy 2023 egy veszélyes esztendő” – tette hozzá a kormányfő. Rámutatott, most még aktuálisabb alaptörvényünk üzenete, hogy
legyen béke, szabadság és egyetértés. Az összefogás erejével segítsük Magyarországot túljutni ezen a veszélyes időszakon”
– zárta szavait Orbán Viktor.
A tavaszi ülésszak nyitóülésén Orbán Viktor napirend előtti felszólalására az ellenzéki pártok külön-külön reagáltak.
***
Nyitókép: Orbán Viktor miniszterelnök azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2022. november 2-án. Fotó: MTI/Balogh Zoltán